• 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    7
    Shares

बाँके फागुन १४ गते ।
बाँकेको बैजनाथ गाँउपालिकाको गौथली सामुदायिक बनको भवनमा बैजनाथ गाँउपालिका वडा न ६को समन्वयन र प्राकृतिक स्रोत द्धन्द्ध रुपान्तरण केन्द्रको आयोजनामा गौथली सामुदायिक बन र लालपुर गाँउका किसानहरुको विचको जग्गा विवाद सम्बन्धी पुर्व तयारी बैठक बाँकेको बैजनाथ गाँउपालिका को गौथली सामुदायिक बनको भवनमा सम्पन्न भएको छ ।

कार्यक्रममा बोल्दै बैजनाथ गाँउपालिका वार्ड न ६का वडा अध्यक्ष भद्र बहादुर बस्नेतले लालपुरको बस्ती २०२४ सालमा बस्ती बसेको र २८ घरका किसान ले सो विवादित जग्गा २०३८ साल देखि भोग चलन गदै आईरेहको र सरकारलाई पनि कर ( तिरो ) तिदै आएको जग्गामा सामुदायिक बनले बृक्षारोपण गरि आएको छ । त्यसै विबाद पश्चात उक्त भोगचलन गदै आएको जग्गामा किसानले सामुदायिक बन उपभोक्ता बनको नाममा मुद्धा हालि किसानहरुको पक्षमा २०७१ सालमा फैसला भएकोले सरकारले क्षतिपुर्ति सहित भोगचलन गदै आइरहेको जग्गा फिर्ता हुनुपर्नेमा जोड दिए।

साथै डिभिजन कार्यालय बाँकेका प्रमुख राजु क्षेत्रिले किसानहरुले प्रक्रियागत तरिकाले आएमा किसानहरुको जग्गा फिर्ता गर्न कुनै कठिनाई नभएको बताए । कार्यक्रममा बैजनाथ गाउपालिकाको उप–प्रमुख शारदा विश्वकर्मा रेग्मीले पालिकामा न्यायिक समिति रहेको र त्यस समितिले गर्ने कामलाई प्राकृतिक द्धन्द्ध रुपान्तरण केन्द्रले जिल्ला भरिका विवाद समाधान गर्दै आएकाले प्रशंशा गरे।

साथै लालपुर गाँउका किसानहरुले भोग चलन गर्दै आईरहेको जग्गा पाउनु पर्ने र त्यो अदालत बाट किसानहरुको पक्षमा फैसला भईसकेको छ त्यो मुद्धा पालिकामा आएको भए पनि किसानको पक्षमा फैसला हुने राय व्यक्त गरे ।

बाँकेमा सबै स्थानिय तहको सहकार्यमा प्राकृतिक स्रोत द्धन्द्ध रुपान्तरण केन्द्रले धेरै मुद्धाहरुको विबाद समाधान गरिसकेको र केन्द्रले विवाद कसरी समाधान गर्न सकिन्छ भनि सहभागीहरुलाई प्राकृतिक स्रोत द्धन्द्ध रुपान्तरण केन्द्र बाँकेका संयोजक रोहित चौधरीले अभिमुखिकरण गरेका थिए । कार्यक्रममा हरियाली सामुदायिक बनका अध्यक्ष नन्द विश्वकर्मा ,गौथली सामुदायिक बन उपभोक्ता समितीका अध्यक्ष गंगा सुनार , दिल विश्वकर्मा , जय बहादुर विश्वकर्मा लगायतको उपस्थिती रहेको थियो।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here