अमेरिकामा पहिलो पटक कोरोनाविरुद्धको बुस्टर डोजलाई अनुमति

87

काठमाण्डाै साउन २९ गते ।
अमेरिकाले कोरोनाविरुद्धको बुस्टर डोज अर्थात तेस्रो मात्रालाई अनुमति दिएको छ ।

अमेरिकाको फुड एण्ड ड्रग एडमिनिस्ट्रेशन एफडीएले बुस्टर डोजलाई अनुमति दिएको हो । योसँगै मिर्गौला प्रत्यारोपण गरेका र क्यान्सरका बिरामीसँगै एक करोड नागरिक लाभान्वित हुने अनुमान छ ।

अमेरिकाका स्वास्थ्य अधिकारीले पहिलो पटक कोरोनासँग लड्न बुस्टर डोज आवश्यक पर्ने बताएका हुन् । आज बुस्टर डोजका विषयमा त्यहाँको रोग नियन्त्रण तथा रोकथाम केन्द्रमा आज छलफल हुनेछ । त्यसपछि अनुमति पाए खोपलाई वितरण गरिने बीबीसीले जनाएको छ ।

विज्ञले मोर्डना र फाइजरको दुई डोज र जोनसन एण्ड जोनसनको एक डोजको खोप कोरोना विरुद्ध लड्न पर्याप्त नभएको बताएका छन् । विशेषगरी रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता कमजोर भएकाहरुलाई बुस्टर डोजको अवश्यकता पर्ने उनीहरुको भनाइ छ ।

विश्वका केही देशले निश्चित समूहका बुस्टर डोज दिन थालिसकेका छन् । कोरोनाको डेल्टा भेरियन्टसँग लड्न बुस्टर डोजले काम गर्ने दाबी गरिएको छ । यसअघि अमेरिकाका वैज्ञानिकले बुस्टर डोजको आवश्यक्ता नभएको भन्दै आलोचना गरेका थिए ।

विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले पनि गरिब देशका नागरिकले कोरोना विरुद्धको पहिलो खोप समेत नपाएको भन्दै बुस्टर डोज दिन हतार नगर्न आग्रह गरेको थियो ।