नाकामा अव्यवस्थित भीड, नागरिकको दायित्व खोइ ?

254

बाँके साउन ३० गते ।
नेपालगन्जको जमुनाह नाका अस्तव्यस्त भएको छ । किनमेलका लागि रुपैडिया जाने नागरिकका कारण नाका अस्तव्यस्त बन्न पुगेको हो ।

नेपाली गाडीहरु रुपैडिया लग्न पाइदैन् । त्यसैकारण अधिकांशले वारी नै पार्किङ गर्ने गरेका छन् । जस्का कारण सयौं मोटरसाइकल वारी अस्तव्यस्त तरिकाले पार्किङ भइरहेका छन् । किनमेल गर्न जाने नागरिकहरुका कारण प्रहरीलाई समेत व्यवस्थापनमा हैरानी भएको छ ।

सस्तो सामान पाइने लोभमा नेपाली उपभोक्ताहरु सीमावर्ति रुपैडिया जानेक्रम अझै रोकिएको छैन् । कोरोना भाइरस महामारीमा पनि जोखिम मोलेर नागरिकहरु भारत गइरहेका छन् । ब्याट्री रिक्सा, अटो, स्कुटी, मोटरसाइकलको पार्किङले नाका कुरुप बनेको छ ।

नाकामा मानिसहरुको अस्तव्यस्त भीड हुँदा एकातिर कोरोना भाइरसको जोखिम बढेको छ, भने अर्कोतर्फ अवैध सामाग्री भित्र्याउने तस्करहरुलाई सहज भएको छ। भिडभाडको मौका छोपेर तस्करहरुले अवैध सामान भित्र्याउने गरेका छन् ।

अस्तव्यस्त भीडका कारण सुरक्षाकर्मीहरुलाई चेकजाँच र व्यवस्थापनमा समेत हैरानी खेप्नु परेको छ । सीमित स्रोतसाधानमा खटिएका सुरक्षाकर्मीहरुलाई सहजता गराउने जिम्मा आम नागरिकको पनि हो की ?