•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


मातृभाषा के हाे? श्राेत के हाै ? बुझेकाे छैनन् कि बुझ पचाएका छन कि षडयन्त्र हाे ?
आउनुस पढाैं बुझाैं सम्झाैं।

उर्दु भाषालाई मात्र प्राेत्साहन गर्न दुष्प्रचार किन गरिएकाे छ ? के कस्ताे षडयन्त्र हाे ? विचारणीय देखिन्छ।

विगतमा नेपालमा जुन एक भाषाकाे वर्चस्व रहने गरी जुन वातावरण थियाे जसले अन्य भाषालाई धुमिलमा राखेकाे थियाे त्यस्तै अहिले मुस्लिम समुदाय माथी उर्दु भाषा थाेपि निजहरुकाे मातृभाषा तथा पुर्खाकाे भाषा उर्दु मात्र हाे भनि जनगणनामा लेख्नु लेखाउनु भनि अधिकारकाे नाममा फकाउने गरि पम्पलेटमा लेखी मस्जिद मदरसामा नमाज पछि बाड्ने कार्य गरि दुष्प्रयास हुन्दैछ।

मेराे भनाई उर्दु भाषाकाे विरुद्ध मा हाेइन तर याे अमुक भाषा नेपाली मुसलमानकाे एक मात्र मातृभाषा तथा पुर्खाकाे भाषा हाे भनि पम्पलेट सहित आज आम जनमानसमा प्रचार प्रसार गरिएकाे देखिए । नेपालकाे हरेक जिल्ला क्षेत्रमा सदियौं देखी मुस्लिम बस्दै आएका छन र ठाँउ अनुसार त्यहाँकाे रहन सहन पहिरन भाषा फरक फरक रहेकाे तथ्यलाई नजरअन्दाज गर्न मिल्दैन।

धार्मिक पहिचान अनुसार मुसलमानकाे भाषिक पहिचान अरबी हुनुपर्छ तर अरबी भाषा तर्फ कसैकाे ध्यानाकर्षण किन हुन्दैन। हुन त यहाँ मातृभाषा तथा पुर्खाकाे भाषा बारेमा कुरा उठेकाे छ। मातृभाषा र पुर्खाकाे भाषा बारे प्रश्न उठेकाे छ भने बाल्यकालमा शुरुकाे भाषा जुन पहिले बाेलिन्छ त्यही नै उसकाे मातृभाषा हाे।

उदाहरणकाे रुपमा नेवार मुस्लिमकाे मातृभाषा नेवारी भाषा हुन सक्छ यसै गरि पुर्वी तराईका मुस्लिमकाे मातृभाषा भाेजपुरी, मैथिलि हुन सक्छ। नेपालगन्जमा प्रतिशतकाे हिसाबले अवधी भाषा बाेलिन्छ। अन्य भाषा बाेल्नेकाे पनि प्रतिशत छ। यहाँ सम्म मुस्लिम धर्म गुरुहरुकाे मातृभाषा समेत केही अपवाद बाहेक उर्दु नहुन सक्छ।

मुसलमानकाे धार्मिक ग्रन्थहरु उर्दु भाषामै अनुवाद भएकाे तथा धार्मिक साहित्य समेत उर्दु भाषामा रहेकाेले मुसलमानले धार्मिक पढाई उर्दु भाषामा आर्जन गरेपनि निज ज्ञान आर्जकहरुकाे आफ्नाे मातृभाषा तथा पुर्खाकाे भाषा उर्दु भन्दा फरक हुन सक्छ। यसकाे मतलब याे हाेइन कि सबै मुस्लिमकाे पुर्खाले बाेलेकाे भाषा तथा मातृभाषा उर्दु हाे। प्रश्न अनुसार उत्तर दिनुपर्छ।

यसै क्रममा म मुसलमानहरुका धार्मिक माेलाना मुफ्ती ज्यु हरुलाई उर्दु भाषालाई ज्ञानआर्जनकाे भाषा जस्तै व्यवहार गर्नु गराउनु पर्छ भनि आव्हान गर्न आग्रह गर्दछु। धार्मिक पहिचान काे भाषा बारे प्रश्न उठेकाे खण्डमा उर्दु नभई अरबी लेखाैंला तर अहिले मुसलमानकाे पुर्खाैली तथा वर्तमानकाल भाषिक पहिचानलाई धुमिल गर्ने षडयन्त्रकाे घाेर विराेध समेत गर्दछु। यसरी अगुवाकारहरुलाई कुनै समाजकाे विगत वर्तमान तथा भविष्यका पिढीकाे भाषिक पहिचानलाई गलत व्याख्या गर्ने अधिकार छैन।

म आम मुसलमान नागरिकलाई आग्रह गर्दछु कि तपाईंहरुले तपाईंकाे घरमा सिकाइएकाे मुल भाषा चाहे त्याे उर्दु , अवधी, भाेजपुरी, मिया, मैथिलि, हिन्दी आदी लेखाउनु हाेला। नेपाल देशमा बाेलिने सबै मातृभाषा राष्ट्रियभाषा हाे भनि संवैधानिक व्यवस्था छ।

तपाईंले उर्दु नलेखाए अधिकारबाट वन्चित भै हाल्नु हुन्छ भन्ने भर्ममा नपर्नुहाेला। सचेत रहनु हाेस तपाईंको भाषिक पहिचान सुरक्षित गर्ने कर्तव्य तथा दायित्व तपाईंको हाे। तपाई भर्ममा परे आउने पिढीले तपाईंलाई श्राप्ने छन। चेतना भया।

जमालुद्दीन अन्सारी
अधिवक्ता
नेपालगञ्ज बाँके

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here